ایزوفیکس ( ISOFIX ) چیست؟

ایزوفیکس ( ISOFIX ) یک استاندارد جهانی برای محل اتصال صندلی کودک در خودرو است. امروزه خودروسازان بزرگ بین‌المللی از ایزوفیکس در صندلی‌های عقب محصولاتشان استفاده می‌کنند، زیرا در بسیاری از کشور‌های پیشرفته دنیا، وجود ایزوفیکس در خودرو‌ها یک امر الزامی است. در سامانه‌های ایمنی ایزوفیکس، قلاب‌هایی تعبیه شده است که شما با بهره‌گیری از آن‌ها به راحتی می‌توانید صندلی کودکتان را در محلی مناسب و استاندارد، بر روی صندلی‌های عقب قرار دهید. قلاب‌های سیستم ایزوفیکس باعث می‌شوند، صندلی کودک شما در زمان حرکت اتومبیل، جا به جا نشود.

ایزوفیکس ( ISOFIX ) چیست؟
ایزوفیکس ( ISOFIX ) چیست؟

طبق استانداردهای جهانی اگر دارای فرزندی با قد کوتاه‌تر از 135 سانتی متر یا کمتر از 12 سال سن باشید، هنگام نشستن در خودرو، باید از صندلی کودک برای او استفاده کنید.

در بسیاری از کشورهای دنیا، سرپیچی کردن از این قانون جریمه‌های بسیار سنگینی به همراه دارد.

صندلی کودکان در خودروها مدت بسیار زیادی است که مورد استفاده خودروسازان است. در سال‌های گذشته برای حفظ ایمنی کودکان در خودروها از کمربند ایمنی بزرگسالان برای آن‌‌های استفاده می‌شد. این سیستم ایمنی لازم را برای کودکان در تصادفات فراهم نمی‌کرد و جان آن‌ها را به خطر می‌انداخت.

تا اینکه شرکت فولکس واگن در سال 1997 سیستم ایزوفیکس (ISOFIX) را برای امنیت بیشتر کودکان در خودرو معرفی کرد و در سال 2006 این آپشن تبدیل به یکی از استانداردهای جهانی شد.

سیستم ایزوفیکس در خودروها چیست؟

در خودروهای دارای سیستم ایزوفیکس، صندلی کودک به وسیله دو یا سه اتصال بسیار قوی به صندلی خودرو متصل می‌شود. همچنین قسمت بالایی صندلی کودک هم به وسیله یک قلاب به مکان تعبیه شده در صندلی خودرو متصل می‌شود.

این سیستم موجب می‌شود تا صندلی کودک در هنگام تصادفات به طرف جلو پرتاب نشود.

کودکان به دلیل داشتن وزن کمتر نسبت به افراد بزرگسال، در تصادفات بسیار راحت‌تر به اطراف پرت می‌شود و به همین دلیل سیستم ایزوفیکس که به لطف فولکس واگن اختراع شد، مانع از این امر می‌شود.