چراغ ال ای دی

لکسوس LX570 مجهز به سه چراغ ال ای دی پروژکتوری است که در شرایط مختلف به صورت کاملا هوشمند نور را کنترل می کند. و در زیر آن چراغ های مه شکن تعبیه شده است.

چراغ ال ای دی

با توجه به این که به جای یک لامپ هالوژنی از چندین لامپ ال‌ای‌دی استفاده می‌شود، امکان استفاده از بردهای الکترونیکی جهت هوشمند سازی این نوع لامپ‌ها به وجود آمده است. در این حالت با توجه به حسگرهایی که در جلوی خودرو قرار دارد بر اساس تاریکی یا روشنایی هوا تعداد مشخصی از لامپ‌ها روشن می‌شود.

در صورت نزدیک شدن خودروهایی که از روبه‌رو می‌آیند نور چراغ‌ها به صورت اتوماتیک کمتر شده و به سمت پایین هدایت می‌شود. حتی در برخی از مدل‌های خودرو امکان هدایت نور چراغ‌ها به زوایای مختلف از نظر عرضی وجود دارد که باعث دید بهتر راننده در شرایط خاص می‌شود. این نوع کارکرد چراغ LED خودرو با عنوان نوردهی ماتریکسی شناخته می‌شود.

ایده جدیدی که در صنعت خودرو سازی مورد توجه قرار گرفته است، استفاده از چراغ‌های لیزری برای نور بالای ماشین و لامپ ال‌ای‌دی برای نور پایین آن است. در این حالت، راننده می‌تواند تا مسافت چند صد متر را با استفاده از چراغ‌های لیزری ببیند و با نزدیک شدن اتومبیل‌های جلویی به صورت اتوماتیک چراغ LED خودرو روشن شود.