پشت سری فعال

پشت سری فعال چیست یا آپشن AHR هنگامی که خودرو از بخش عقب تصادف کرده و ضربه می‌خورد بدن راننده به شدت با صندلی برخورد می‌کند و به این دلیل که صندلی محکم در جای خود قرار دارد و حرکت نمی‌کند، نیروی ضربه به بدن و نهایتا گردن راننده اعمال خواهد شد. در سیستم ایمنی، در داخل صندلی خودرو بخش فلزی محکمی وجود دارد که با پشت سری به صورت یکپارچه عمل می‌کند و در هنگام تصادف و برخورد از پشت به شکل فنری رو به عقب حرکت کرده و بیشتر فشار وارد شده به بدن و گردن راننده را به خود جذب می‌کند و پس از آن قسمت پشتی صندلی رو به عقب خم شده و باقی مانده نیرو را نیز جذب می‌کند تا کمترین فشار ممکن به راننده وارد شود. در تصادفات از پشت، گردن راننده و یا سرنشین خودرو آسیب نمی‌بیند.

پشت سری فعال

امروزه در تولید خودرو از تکنولوژی های زیادی استفاده می شود و هدف اصلی این تکنولوژی علاوه بر بهبود عملکرد خودرو،بهبود ایمنی سرنشینان است.

پشت سری فعال یا همان AHR یکی از همان نوآوری های جالبی است که امنیت رانندگی را افزایش می دهد.این تکنولوژی که از سال ۲۰۱۱ تقریبا روی بیشتر خودروهای مدرن دیده می شود در هنگام تصادف نقش اساسی را ایفا می کند و در کاهش میزان صدمه بسیار موثر است.
یکی از متدوال ترین آسیب ها در رانندگی ، آسیب به مهره های گردن است و این آسیب دیدگی بیشتر زمانی رخ می دهد که برخورد با خودرو از سمت عقب باشد.تکنولوژی AHR برای جلوگیری از این آسیب اختراع شده است.همانطور که در عکس ها و ویدیو زیر می بینید در صورت برخورد ناگهانی خودرو و داشتن پشت سری معمولی،گردن به شدت و ناگهان ضربه می خورد و کشیده می شود.به همین دلیل است که آسیب دیدگی گردن از متداول ترین آسیب دیدگی های خودروهای قدیمی است.تکنولوژی AHR در صورت برخورد پشت سری صندلی را بالا می آورد و باعث می شود که گردن آسیب نبیند.شاید AHR نسبت به تکنولوژی های امروزی خیلی پیچیده و مدرن جلوه نکند اما همین تکنولوژی ساده آمار آسیب به گردن در تصادفات را به شدت کاهش داده است.